Možni vzroki za vnetje dlesni
Dlesni se največkrat vnamejo zaradi slabe ustne higiene. Na površini zob se nabirajo obloge. V tako imenovanem plaku se gnezdijo številne škodljive bakterije, ki se lahko nemoteno razmnožujejo, če jih ne odstranimo pravočasno. Te poleg slabega zadaha povzročajo tudi vnetje dlesni. Manj očiten razlog je lahko pretirana ustna higiena. Uporaba pretrde zobne ščetke, agresivne tehnike ščetkanja ali izdelki za nego zob bodo poškodovali dlesni, zaradi česar bodo škodljive bakterije lažje vstopile v lezije.
V nekaterih primerih so lahko za gingivitis zaradi zobnih oblog krive tudi hormonske spremembe, sistemske bolezni, zdravila ali prehranske pomanjkljivosti. Hormonske spremembe se pojavijo med puberteto, menstrualnim ciklom, nosečnostjo in menopavzo in lahko tako kot kontracepcijska sredstva poslabšajo vnetje.
Včasih na okužbo neugodno vplivajo tudi sistemske bolezni, kot so sladkorna bolezen, aids ali rak. Določena zdravila lahko povzročijo tudi krvavenje dlesni. Previdnost je potrebna pri sredstvih za redčenje krvi ali nekaterih sredstvih proti bolečinam. Nezadosten vnos nekaterih hranil, kot sta niacin ali vitamin C, lahko povzroči tudi vnetje dlesni.
Bakterijske in virusne okužbe, glivične okužbe, alergijske reakcije so med možnimi vzroki za vnetje dlesni, ki ni posledica zobnih oblog. Vendar pa primeri prizadenejo le majhen odstotek bolnikov.